wtorek, 2 kwietnia 2013

Kuguar od kolaborantów

Kuguar, Polska, Kopyra & Widawa, butelka 0,33l – 8,50 zł

23 marca był dnie wyjątkowym dla polskiego piwowarstwa - mianowicie odbyły się, aż 3 premiery nowych piw. Artezan zaprezentował Chateau (opis tego unikalnego piwa już wkrótce), AleBrowar opisanego już Smoky Joe, a Kopyra&Widawa przedstawianego właśnie Kuguara.

Piwo to jest kolejnym owocem współpracy duetu Browar Kopyra i Browar Widawa. Twórcy ponownie sięgnęli po styl American India Pale Ale. Wcześniejsza AIPA, czyli Sęp była tworem jednorazowym i niepowtarzalnym, dlatego zapewne Panowie postanowili uwarzyć piwo, które na stałe wejdzie do ich oferty. Etykieta tym razem przedstawia zwierze w sposób bardzo realistyczny i tradycyjnie zawiera komplet informacji: chmiele Mosaic, Zeus, 6,5% alkoholu i 16% ekstraktu, niepasteryzowane, niefiltrowane.

Barwa: bardzo ładna, bursztynowo-pomarańczowa, spore zmętnienie. 0.5/0.5

Piana: stosunkowo niska, szybko redukuje się do trwałego kożucha 0.25/0.5 
 
Zapach: chmielowy z nutami kwiatowej słodyczy, aromat żywicy, iglaków. Brakuje nieco intensywności. 0.25/0.5

Smak: nuty owocowe/kwiatowe przeplatają się ze smakami sosnowo-żywicznymi. Goryczka zdecydowanie mniejsza niż w Sępie, ale stosunkowo wysoka (wydaje mi się, że będzie 75-80 IBU), przyjemnie chmielowa, utrzymuje się w ustach. Piwo jest pełne, lekko słodkie, ale słodycz natychmiast przebija goryczka. 5.75/8

Stosunek ceny do jakości: niestety obniżka ceny do tchnęła tylko lepszego Kruka 0.25/0.5

Uwagi: 
 
Ocena: 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz