piątek, 22 marca 2013

Przegląd porterów krajowych: Robust Porter z browaru Haust

Robust Porter, Polska, Haust, butelka 0,5l – 8,25 zł

Robust Porter czyli amerykańska interpretacja klasycznego, angielskiego porteru jest pierwszą tegoroczną premierą z browaru Haust. Długo zastanawiałem się czy wliczać go do przeglądu krajowych porterów. Z jednej strony to całkowicie inne stylowo piwo niż dominujące na naszym rynku baltic portery, a z drugiej to mimo wszystko porter z krajowego browaru. Etykieta w stylu neonu, a na niej informacje: piwo niepasteryzowane, niefiltrowane (21 dni ważności), 16% ekstraktu, 6,25% alkoholu.

Barwa: nieprzejrzysta czerń 0.5/0.5

Piana: maksymalnie drobnoziarnista, o kremowo-beżowej barwie, utrzymuje się gruby kozuch. 0.5/0.5

Zapach: intensywny chmiel z nutami żywiczno pokrzywowymi, spod których wyłania się czekolada z nutami śliwkowymi oraz bardzo specyficzny, ale dla większości osób niemożliwy do skojarzenia zapach pasieczny (miód, roztopiony wosk). Aromat naprawdę wyborny. 0.5/0.5

Smak: obawiałem się czy po tak dobrym bukiecie zapachowym, ten smakowy okaże się równie zacny, ale obawy były bezpodstawne! Jest wyraźny smak pasieki! Pochodzę z rodziny pszczelarskiej więc kojarzy mi się on jednoznacznie, ale dla osób nie mających styczności z tego typu działalnością skojarzenia mogą być całkiem inne. Do tego chmiel, nuty palone, czekolada. Solidna chmielowa goryczka, z palonymi akcentami osadza się na języku. 7.5/8

Stosunek ceny do jakości: ocena smaku chyba mówi wszystko 0.5/0.5

Uwagi: Piwo to dosłownie powaliło mnie swoim smakiem, gdyż jest on wyjątkowy – w pewnym sensie mogę go nazwać przełożeniem na smak zapachu dzieciństwa, dlatego jestem nim absolutnie zachwycony! Pomijając jednak kwestie sentymentów piwo jest naprawdę fenomenalne i niepowtarzalne! Polecam!

Ocena: 9.5/10

Przed degustacją byłem skłonny włączyć piwo do przeglądu, ale jego smak jest absolutnie odmienny i nie związany z klasycznym pojmowaniem porteru, dlatego takie działanie było by pozbawione sensu. Pozwolę sobie jedynie w tytule nawiązać do przeglądu z racji sformułowania porter, nie będzie on jednak numerowany i wliczany do klasyfikacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz