niedziela, 3 marca 2013

Litovel Premium Dark = Solut Jasne, że Ciemne?

Sprzedawanie jednego piwa pod kilkoma nazwami, może nie jest praktyką częstą, ale niestety spotykaną na rynku piwnym. Czy tak też jest w przypadku piw Litovel Premium Dark i Solut Jasne, że Ciemne? Postanowiłem to sprawdzić, oba piwa mają podobną datę ważności i przechowywałem je w jednakowych warunkach. W obu przypadkach mamy do czynienia z ciemnymi piwami pasteryzowanymi o zawartości alkoholu 4,8% warzonymi w czeskim browarze Pivovar Litovel.
 
Porównanie ogólne:
L: jest piwem przeznaczonym na rynek czeski, ale od ponad roku dostępny w Polsce dość powszechnie zarówno w sklepach jak i barach. Może to sugerować badanie rynku przed wejściem z marką skierowana typowo do Polaków. Ważne do 30.10.13, oznaczenia 10 B, 52041
S: piwo typowo na nasz rynek – całość w 100% w języku polskim. Ważne do 16.10.13, oznaczenia 9B, 52056

Barwa:
L: bardzo ciemny brąz, klarowne
S: bardzo zbliżona, minimalnie ciemniejsze

Piana:
L: średnia o beżowej barwie, dość szybko redukuje się do kożucha. Ziarnistość mieszana.
S: średnia, mieszanka drobno i średnio ziarnistości, barwa beżowa. Kozuch pojawia się wolniej, ale to kwestia tego, że piana jest nieco wyższa.
 
Zapach:
L: nuty słodowe, karmelowe i palone z dodatkiem kartonu
S: to samo w mniejszej intensywności i bez kartonu.

Smak:
S: karmel, słodowość, nieco paloności z odrobiną słodyczy i wyraźną goryczką
L: jest to samo co wyżej czyli: karmel, słodowość i paloność, ale goryczka jest przytłoczona przez posmak kartonu.

Podsumowanie:
L: Niestety wyraźnie z piwem jest coś nie tak i nastąpiło utlenienie. Piłem je wcześniej kilka razy i nie miało tego przykrego posmaku. Nieco wodniste.
S: Jest zdecydowanie smaczniejszy, posiada lepszą pianę, prezentuje się całkiem przyzwoicie w kategorii ciemnych średniaków.

Werdykt:
Wada Litovela nieco uniemożliwiła jednoznaczny osąd, ale jestem przekonany, że jest to, to samo piwo. W smaku jest naprawdę ogromne podobieństwo, a różnice poza kartonem są bardzo znikome. Barwa właściwie identyczna, piana bardzo zbliżona. Drobne rozbieżności wynikają z faktu iż piwa pochodzą z innych warek, a karton to już kwestia przechowywania lub transportu w sklepie/hurtowni. Ktoś z Was pił oba? Jakie wnioski? 

Uwagi:
Piwo dość przyjemne w smaku, ale niczym szczególnym się nie wyróżnia - solidny średniak, który może być alternatywą dla piw koncernowych w barze, ale na prywatne spotkania przy piwie bym go nie wybrał.

1 komentarz:

 1. Kupiłem oba specjalnie żeby porównać czy to dokładnie to samo.
  Litovel ważny do 25.03.14, oznaczenie 11BC, 52041
  Solut ważny do 16.10.13, oznaczenie 9B, 52056
  W smaku bardzo podobne. Solut nieco bardziej słodowy, Litovel bardziej palony, z bardziej odczuwalną goryczką. Różnice są jednak subtelne.
  Nie jest to jednak to samo piwo o czym świadczy skład:
  Litovel - woda, słód, chmiel, drożdże.
  Solut - Woda, słody jęczmienne, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier, produkty chmielowe.
  Solut w założeniu ma pewnie smakować podobnie do Litovela ale, sądząc po składzie, ma być tańszy w produkcji. Koło mnie na półce w sklepie Solut kosztuje 3,29 i jest o 10 groszy tańszy od Litovela.

  OdpowiedzUsuń